İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TAÇ MESAFESİ

Labirent Sanat, 21 Şubat – 30 Mart 2019 tarihleri arasında Taç Mesafesi (Crown Shyness) başlıklı grup sergisini bizlere sunuyor.

Ayşe Demirci, Murat Kosif ve Ders BELGELİĞİ öğrencilerinden Serdar Oruç, Sinan Orakçı ve Hüseyin Aksoy’un da çalışmalarının yer aldığı Labirent Sanat’ta açılışı yapılan Taç Mesafesi (Crown Shyness) sergisi 21 Şubat- 30 Mart 2019 tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

Taç Mesafesi (Crown Shyness) olarak anılan, ilk kez 1920’li yıllarda keşfedilmiş olan ve bazı ağaç türlerinin en tepedeki dallarının kendi türünü korumak üzere bıraktığı boşluklar olarak tanımlanan bu doğal olay için ağaçların arasında oluşan boşlukların nedenini zararlı organizmaların bir ağaçtan diğerine geçmesini ve rüzgarda birbirlerine çarpmaları sonucu meydana gelebilecek sorunları engellemek, ortak bir alan paylaştıkları için büyümelerini belli bir derecede sınırlandırmak ve fotosentez için kullanacakları ışığı maksimize etmek olarak da ilaveten açıklanıyor.

Taç Mesafesi sergisinde yer alan işlerde genel anlamıyla doğa, var olanın birebir sunumundan çok doğum, yaşam, ölüm, ekoloji, kimlik, yanılsama, gerçeklik ve uzam gibi kavramların açıklanması için metafor olarak ele alınıyor. Sergide sanatçıların güncel sanat pratikleri içinde doğadan yola çıkarak oluşturdukları metaforlar, işleri izleyiciler tarafından, farklı bakış açılarıyla yeniden ele almaya, yorumlamaya hatta fikirsel üretime katkıda bulunmaya davet ederken, anlamı yoğunluk kazanıyor.

Taç Mesafesi sergisi bizlere ortak bir coğrafyanın kültürel variyetini ve bunun getirilerinden beslenerek sanatsal faaliyetlerini sürdüren sanatçıların, aktüelliğini koruyan meseleleri farklı açılardan değerlendiren çalışmalarını insan-doğa bağıntısı üzerinden inceleme fırsatı tanıyor.

Küratörlüğünü Hande Özdilim’in yaptığı; Ayşe Demirci, Hüseyin Aksoy, Murat Kosif, Serdar Oruç ve Sinan Orakçı’nın son dönem işlerinin yer aldığı Taç Mesafesi başlıklı grup sergisini 30 Mart 2019’a kadar Labirent Sanat’ta izleyebilirsiniz.

Sanatçılar:

Ayşe Demirci
Hüseyin Aksoy
Murat Kosif
Serdar Oruç
Sinan Orakçı

 

Sergi Alanı Yeri: Asmalı Mescit Mah. Sofyalı Sok.
No:22 Kat:1 34430, Beyoğlu / Istanbul
Metin ve Düzenleme: Sümeyye Çalışkan

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günleme © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.