İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YENİ BİR DÜNYA DOĞUYOR!

Serhat Yüksekbağ’ın uzun metraj belgeseli ilk gösterimini yaptı! 5 Ocak 2022’de Aznavur Pasajı ve Ada Sanat Galerisi’nde ilk gösterimi gerçekleştirilen “Yeni Bir Dünya Doğuyor” adlı belgeseli izleyiciyle buluştu.

Yönetmen koltuğunda ders Belgeliği mezunu Serhat Yüksekbağ bulunuyor. Belgesel 1968-80 arasında, Türkiye’de görsel sanatçıların örgütlenme faaliyetlerini ve pratiklerini aktarırken, aynı zamanda dönemin durumunu sanatçıların gözünden aktarıyor.

Etkinliğe belgeselde konuk olan sanatçıların bazıları da katılım sağladığı gibi ders Belgeliği öğrencileri de atölyemizin mezunu Serhat Yüksekbağ’ın çalışmasının bu özel gününde belgeselini izlemek üzere birlikteydi. Belgesel, güzel sanatlar akademileri dahilinde sanatçılar, sanat öğrencileri ve bu alanlarda çalışan insanların faaliyetlerinin bu dönemde nasıl bir etkiye sahip olduğu, bu faaliyetleri yaparken siyasi, sanatsal, düşünsel olarak nelerden etkilendikleri ve bu atmosferin sanata ve sanatçının yaşayışına yönelik dönem içerisinde neler ortaya koyduğuna dair detaylar içeriyor.

Belgesel birçok görsel kaynak barındırmanın yanı sıra, birinci dereceden kaynak olarak dönemi bizzat yaşamış sanatçıları konuk ediyor. Bu sayede belgeselde konuk edilen sanatçıların kişisel deneyimlerini ve ortamın siyasi karmaşası hakkındaki bilgileri de görebiliyoruz. Ayrıca belgeseli konuk sanatçıların gözünden izlediğimiz için, bu yönüyle de bizlere bir röportaj etkisi sağlıyor.

Böylelikle Türkiye’nin siyasi bir karışıklık içerisinde olduğu o dönemdeki olayların etkilerini, olaylardan etkilenen toplum içerisinden belgesel için spesifik olarak seçilen bir kitle üzerinden görmüş ve anlamış oluyoruz.

Serhat Yüksekbağ’a bizleri misafir ettiği için teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Metin: Bircan Mutlu
Düzenleyen: Sümeyye Çalışkan

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günleme © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.