İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kovan Project Gezici Sergileri

CultureCIVIC Sanatsal Üretim Fonu tarafından desteklenen Kovan’ın sanatsal pratiği ekolojiden temelleniyor. Şırnak ve Tekirdağ’dan aynı anda doğup büyüyor.

Fotoğraf: Esra Şimşek, Kasa Galeri

Mezunumuz Aslıhan Mumcu’nun çalışma arkadaşı Beyza Durhan ile yaklaşık bir buçuk yıldır çalıştıkları Kovan isimli proje; Ankara, İstanbul ve Tekirdağ merkezli gezici sergiler aracılığıyla izleyicisiyle buluşmaya başladı. İlki 8 Haziran’da Müze Evliyagil’de açılan Kovan, şimdi farklı deneyimlerle İstanbul’da ziyarete açıldı.

“Farklı koşullar içinde olsak da dünyayla olan bağlantılarımız çok benzer. Bulunduğumuz bölgelerde yaşayan diğer tüm canlılar gibi arıların da dünya ile kurduğu bağlantı, coğrafi koşullara, iklimlere göre değişiyor. Tüm bu değişkenlerin içinde, doğadaki her yapının bir diğeri üzerinde izi olduğunu gözlüyoruz.”

Fotoğraf: Beyza Durhan, Kasa Galeri

Aslıhan Mumcu ve Beyza Durhan’ın üzerinde çalıştığı “Kovan”, 16-23 Haziran 2023 tarihleri arasında ikinci durağı olan İstanbul’da, Kasa Galeri’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Aslıhan Mumcu ve Beyza Durhan ‘Kolektif’ ismiyle sürdürdüğü Kovan projelerini anlatıyor:
“Kovan, tüm süreci boyunca, dünyayla bağlantıyı doğadan beslenmek yerine, doğayla ve arı kolonisini gerçek ve metaforik anlamlarıyla deneyimleyerek üretti. Arıcılar coğrafyayı anlatıyor, heykeller arılarla birlikte var oldu ve haritalar ise kişisel deneyimler ile coğrafyalar arasında kesişim noktasında duruyor. Bugün insan dışı canlılar gibi arılar da insan korumasına, yine insan sebebiyle ihtiyaç duyuyor. Bu bilgiyle Kovan, kovanı ve arı kolonisinin yaşam saatlerini izledi, ihtiyaçlarını gözetti. Zaman, mevsim ve saat, bu işte büyük bir önem taşıyor. Aynı zamanda bal almadan arıya zarar vermeyerek, kovanın nüfusunu destekleyecek beslemelerle ilerlemek gerekiyor. Tüm proje boyunca makro ve mikro boyutta kovan metaforu dönüşüyor.
Bugün dünya geri dönülmez bir çöküş yaşarken, doğanın artık beslenebilecek ve ilham alınacak bir yer olmaktan çıktığını savunmaya devam edecek.”

Kovan project gezici sergilerinin İstanbul durağı 23 Haziran tarihine kadar Kasa Galeri’de görülebilecek. 21 Haziran tarihinde ise Aslıhan Mumcu ve Beyza Durhan’ın katılımlarıyla gerçekleşen bir sergi söyleşisi olacak. Ardından 24 Haziran’da Tekirdağ Oddartspace isimli mekanda açılış yapacak olan sergi, 9 Temmuz’a kadar bu mekanda izlenebilecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günleme © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.