İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Post Antroposen”

2019 ders BELGELİĞİ mezunu Hüseyin Aksoy, Bahadır Yıldız, Buğra Erol ve Zeynep Çilek Çimen’in yer aldığı 16. İstanbul Bienali paralel etkinlikler kapsamında yer alan ‘Post Antroposen’ adlı karma sergi 9 Eylül-26 Ekim tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Sergi, insanın doğaya hükmetme hırsının ve sonucunda insanda oluşturduğu benmerkezci tavrın olumsuz getirileri üzerine bize sağlam bir ileti sunarken; doğaya üstün gelme çabasında olmayan insanın yeni dünya ile arasındaki bağını vurguluyor.

Serginin küratörlüğünü üstlenen Begüm Alkoçlar’ın görüşleri ise şöyle: ‘İnsanlık sonrası’ olarak tanımlamaya çalıştığım Post-Antroposen, tıpkı posthümanizm kavramı tanımında felsefeciler gibi bilim adamlarının da işaret ettiği, dünyanın yeni bir temsilinin inşa edildiği bir değişim anıdır. Fakat bu tanım bile, insandan hareketle yeni bir dünya imajı çizen bizi, insan merkezciliği besleyen bir pozisyona sürükler. Halbuki Post-Antroposen sergisi, insan sonrası dünyanın varoluşuna dair varsayımda bulunmakla ya da yeni dünya üzerine çeşitli teoriler üretmekle ilgilenmiyor. Asıl konu edilmesi gereken, insanın iktidar kaybı meselesi ise hiç değildir.  Sergi bienalin tavrına paralellik gösteren bir tutumla tabiatı ve ekolojik sorunları algılayış biçimimizin insan-merkezci yaklaşımdan arındırılması gerektiği görüşünü savunmaktadır.

Post Antroposen sergisi 26 Ekim tarihine kadar Arthan’da izlenebilir.

 

Sergi alanı yeri: Kurşunlu Han, Arap Cami Mh. Kürekçiler Kapısı Sk. No: 47/7, Perşembe Pazarı, Karaköy, Beyoğlu
Metin: Sümeyye Çalışkan

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günleme © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.