İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sidar Baki’den “Hiçbir Yer”

2008 ders BELGELİĞİ mezunu Sidar Baki’nin ilk kişisel sergisi “Hiçbir Yer”  7 Mart-7 Nisan 2019 tarihleri arasında C.A.M Galeri’de sanatseverler ile buluşacak.

Sidar Baki öğretmenliğe başladıktan sonra yaşadığı çevre ve olayların, çalışmalarının konusuna zemin hazırladığını belirtiyor. Bu dönemden sonra Baki’nin amacı; yaşadığı çevre ve koşullarıyla olan ilişkiyi aktarabilmek oldu.Bu aktarımı mekan içine insanı yerleştirerek yapmayı tercih eden sanatçı, insanı ise çocuklar üzerinden anlatmakta. Resimlerinde kasvetli mekanlarda, mekanın kendisinden bağımsız tek başına oyun oynayan çocuklar bulunuyor. Bu çocuklar bize yalnızlığı, terk edilmişliği, yaşamdan giderek kopan insanın durumunu sorgulatıyor.

«Görev yaptığım bölgedeki koşullar, olaylar ve dünyanın pek çok yerinde yaşanan sıkıntılar ve tüm bunlardan en çok etkilenen çocuklar ile öğrencilerim olan çocukların resimlerimde rolü çok büyük oldu. Onlar benim hayatıma karıştıkça resimlerime dahil oldular. Özellikle öğrencilerimi resim yaparken izlemek, heyecanlarına ortak olmak, kısıtlı imkanları, ellerinden alınan oyun mekanları, betonlaşma, bozulma ama yine de buna direnen bir çocuk olma halinin beni derinden etkilediğini söyleyebilirim. Çocukların resim yapmaya odaklanan enerjilerini ve yarattıklarını seyrederken gözlerindeki neşeyi görmek hayranlık uyandırıcıydı. Üstelik bunu mekandan bağımsız yapıyorlardı. Kirlenen dış dünya; güven vermeyen, bazen kasvetli bazen tehlikelere açık metruk mekanlar olarak resme dahil oldu. Bu tekinsiz mekanlara aldırış etmeyen çocuklar tüm saflıklarıyla oyunlarını oynuyor, resimlerini yapmaya devam ediyorlardı, belki de o mekanlara sığınıyorlardı. Hareket, iş ve her türlü devinimin olduğu bu mekanlar resimde yerini derin bir sessizliğe bırakıyor, resim her yerin ve hiçbir yerin resmine dönüşüyordu.»

Sergi 7 Mart – 7 Nisan 2019 tarihleri arasında C.A.M. Galeri de izlenebilir.

 

Sergi Alanı Yeri: Çukurcuma Caddesi No.38/A İstanbul
Metin: Gamze İyier
Düzenleme: Aslıhan Mumcu

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günleme © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.