İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ders BELGELİĞİ Yağız Seis “Friendly Fire”

ders BELGELİĞİ mezunlarımızdan Yağız Seis’in çalışmaları olduğu “Friendly Fire” adlı sergi 25 Haziran 2022 tarihinde izleyicileriyle buluştu.

Yağız Seis, serginin oluşum sürecini şu sözlerle ifade ediyor:

“Mehmet Ali ile birlikte uzun zamandır tanışıyoruz. Kafamızda ortak bir proje hazırlamak sürekli vardı. Zaman zaman ortak noktada çalışmalarımızı devam ettiriyor ama çoğunlukla işlerimiz üzerinde fikir alışverişi yapıyorduk. Serginin amacı, arkadaşlığımızın birleştiriciliği ama işlerimizin zıtlığı, çatışması aslında yine ortak noktada bizi birleştiriyor olması serginin bütününü oluşturuyor. Sürecimiz 1 ay kadar sürdü.”

İki sanatçı, iki arkadaş, ölüm, yaşam, doğum döngüsünde çatışma yaratan “zaman” ekseninde bir araya gelirler.

Yağız Seis; geçmişe, kayıplara, yaşama ısrarının, direnişin yarattığı acılara duygusal ama sert bir bakış açısıyla bakar. Figüratif yaklaşımla ataerkil toplumda erkek imgesine odaklanır. Resimlerinde figürler geçmişten miras, alışılmış üniforma içerisinde fakat resmiyet algısına sitemkar bir duruş ile didaktik değil de izlenimci bir yaklaşımla karşınıza çıkmaktadır.

Mehmet Ali Yıldız; şimdi ve burada, geçmişin her “an” bizden ayrılışıyla geleceğe temas edişine “canlı” olmaya odaklanır. Resimlerinde ten dokusu, deformasyona uğrama, açılan çiçekler ile yenilenme aynı anda izlenir. Figür ve mekan iç içe geçmiş bir şekilde varoluşun mutlak dansını sunar.

İki sanatçı, iki arkadaş, temas ve çatışma ile bir aradalar. Arkadaşlıkları ortak üretim mekanlarıdır.

Sergi bu hafta ile birlikte iki hafta daha izleyicilerle birlikte olacak.

 

Metin Sahibi (Alıntı): Gülçin Topaç

Sergi Alanı: Hush Galeri

Rasimpaşa Mah. İskele Sokak 46/1 Kadıköy/istanbul

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günleme © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.