İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Adalet ve Sorumluluk: Prof. Dr. İoanna Kuçuradi

İoanna Kuçuradi Kimdir?

Kuçuradi, ömrünü felsefeye adamış bir filozoftur. 4 Ekim 1936’da İstanbul’da doğmuştur. Hacettepe Üniversitesi’nin Felsefe Bölümü kurucusudur. Aynı üniversitede İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurmuştur. Felsefe ve İnsan Hakları konusunda UNESCO kürsüsüne sahiptir. Maltepe Üniversitesi’nde İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Ioanna-Kuçuradi
Fotoğraf: Düşünbil

Adalet ve Sorumluluk

Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bülent Gözkan ile birlikte 7 – 8 Aralık 2017 tarihlerinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Yerleşkesi’nde Türkiye Felsefe Kurumu’nun “Adalet ve Sorumluluk” başlıklı 29. İstanbul Semineri’ni gerçekleştirmiştir. Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ve Prof. Dr. Bülent Gözkan‘ın yaptığı açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Bülent Gözkan‘ın başkanlığındaki birinci oturumda Maltepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muttalip ÖZCAN Platon’da Toplumsal ve Kişisel Bir Değer Olarak Adalet”, Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usul Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Küçüktaşdemir “Ödetici ve Onarıcı Adalet İkileminde Haklar ve Sorumluluklar”, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümü Hukuk Felsefesi Ve Sosyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Işıktaç “Doğal Hukukun Adaleti: Yeniden”, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kurtul Gülenç “Medea’nın Adaleti” başlıklı konuşmalarını gerçekleştirmişlerdir.

DSC_0004
Fotoğraf: Görüntü Belgeliği Ekibi

Maltepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Çotuksöken‘in başkanlığındaki İkinci oturumda Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ş. Halil Turan “Epikurosçu Sağgörü ve Adam Smith’in Tarafsız Gözlemcisinin Adalet Sorumluluğu”, Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümü Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Arş. Gör. Dr. Olcay Karacan‘ın “Değerlendirme Sorumluluğu ve Adalet”, Adnan Menderes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Sistematik Felsefe Ve Mantık Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Berfin Kart “Sosyal Adaletsizlik ve Mülteci Sorunu” başlıklı konuşmalarını gerçekleştirmişlerdir.

Maltepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Simga‘nın başkanlığındaki üçüncü oturumda Prof. Dr. Sara Çelik‘in “Adaletin Ana Bileşeni: Eşitlikçi  Felsefî Yaklaşımlara Dünden Bugüne Kısa bir Bakış”, Ankara Valiliği İnsan Hakları İl Kurulu üyesi Av. Kemal Akkurt‘un “OHAL Dönemlerinde Adalet”, Türkiye Felsefe Kurumu Üyesi Mustafa M. Dağlı‘nın “‘İnsan’ Olma Yolunda Adalet Arayışı: Gözlükçü ile bir Sohbet” başlıklı konuşmalarını gerçekleştirmişlerdir.

Görüntü Belgeliği Ekibi Birinci Oturum süresince seminerde bulunmuş, çekimler yapmış ve Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ile kısa bir görüşme gerçekleştirmiştir. Aras Yazıcı, Aslıhan Mumcu, Kübra Zor ve Selin Yağmur Sönmez ses ve hareketli görüntü aracılığıyla birinci oturumu belgeleyerek Prof. Dr. İoanna Kuçuradi‘nin ve Doç. Dr. Muttalip Özcan‘ın konuşmalarını Kunduzca Youtube Kanalında yayınlamışlardır.

 

Metin
Aras Yazıcı

Görüntü ve Ses
Aras Yazıcı
Selin Yağmur Sönmez

İletişim
Aslıhan Mumcu
Kübra Zor

Kaynak

Metin: Türkiye Felsefe Kurumu

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günleme © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.