İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye ve Tayvan Arasında Bir “Modern İpek Yolu”

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Öğretmenliği Anabilim Dalı, H. Avni Öztopçu atölye öğrencileri ve mezunlarıyla; Taipei Ulusal Sanatlar Üniversitesi öğrencileri tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Modern İpek Yolu isimli proje sergisi, 2 Mayıs 2019 tarihinde, Tayvan’ın başkenti Taipei’de bulunan Taipei Ulusal Sanatlar Üniversitesi’ndeki Ink Painting Gallery’de açıldı.

Taipei National University of the Arts, Ink Painting Gallery

Kültürel Nesnenin Yeniden İnşası sergisinin hedefi, her iki ülkeden güzel sanatlar eğitimi alan öğrencilerin/mezunların bir araya gelerek, bu ülkeler arasında bir köprü kurmak ve kültürel bir etkileşim alanı oluşturmak.

Öğrenci ve mezunların resim, fotoğraf, video, kolaj gibi farklı teknikler kullanarak ortaya çıkardığı özgün çalışmaların yer aldığı sergi, 10 Mayıs 2019 tarihine kadar Ink Painting Gallery’de görülebilir.

Taipei National University of the Arts, Ink Painting Gallery

“MODERN İPEK YOLU”

Modern İpek Yolu projesi, Türkiye ve Tayvan’da yaşayan güzel sanatlar öğrencileri arasında kültürlerarası bir etkileşim yaratmayı amaçlıyor. Her iki ülkeden katılımcıların belirli tarihlerde bir araya gelerek ortak bir sergi çalışması kurguladığı proje, bu yönüyle; kültürlerarası bir süreci kapsıyor. Bu süreç, üretilen çalışmalar ve elde edilen sonuçlardan çok, katılımın, yani süreci paylaşmanın ön planda olduğu, uzun soluklu bir paylaşım ve iletişim süreci. Öğrenciler, “Modern İpek Yolu” olarak adlandırdıkları bu yolla; iki ülke arasında 8000 kilometreden fazla mesafe olsa bile, teknolojik imkanları kullanarak birbirleriyle iletişim kurmayı, mevcut coğrafi engelleri aşmayı, kültürleri hakkında daha fazla bilgiye ulaşmayı, tartışmayı, paylaşmayı ve yaratmayı hedefliyor.
Katılımcılar, farklı kültürleri ve bu kültürlere ait objeleri anlamaya gayret ederek, kendi perspektiflerini genişletmeye çalışarak, evrensel bir bakış açısı kazanmayı hedefliyor. Proje, öğrenciler ve mezunlar için, teknolojik imkanların kullanımı yoluyla; birlikte çalışma ve öğrenme olanakları yaratıyor. Kısacası katılımcılar, ortak kültürel süreçlerini kendileri inşa ediyor.

Taipei National University of the Arts, Ink Painting Gallery

PROJE SERGİSİ:
“KÜLTÜREL NESNENİN YENİDEN İNŞASI”

Katılımcılar, temel kavram olarak aktarımla; o kültüre ait nesneler, materyaller, gelenekler ve davranışlardan yola çıkarak, sahip oldukları ekinsel arka plan dahilinde, bunları kendi dillerinde yorumluyor ve yeniden inşa ediyor. Sergide, mimari objeler, maskeler, tapınaklar, müzik aletleri gibi farklı kültürel nesnelerin yanında; yaşam biçimleri, inanç sistemleri gibi, davranışlara da değinen ve bunları yeniden inşa etme uğraşı veren çalışmalar yer alıyor. Kimi çalışmalarda ise, özgürlük, yaşam, ölüm gibi temalar, evrensel bir bakış açısıyla işlenerek izleyiciye aktarılıyor.

Taipei National University of the Arts, Ink Painting Gallery

“ders BELGELİĞİ Eğitimsel Bir Etkileşim Alanı Oluşturmayı Hedefliyor”

Ürettiği projelerle ders BELGELİĞİ, çevremizdeki objelerle temas miktarını arttırmayı ve kişisel deneylere imkan vermeyi amaçlıyor. Yurtdışı sergileriyle, her yıl bölüm içinde açtığı ve Türkiye’deki farklı eğitim kurumlarına da taşıdığı Belgelik Sergileri’ni, uluslararası bir boyuta taşımayı hedefliyor. Bu hedefiyle, Türkiye’de yaşayan, sanat eğitimi gören öğrenci ve mezunların çalışmalarının, yurtdışında yer alan eğitim kurumlarında görünürlük kazanmasını sağlayarak eğitimsel bir etkileşim alanı oluşturmaya çabalıyor. Kısacası, ders BELGELİĞİ, dünyaya açık olmayı, biçimi-doğayı kendi gözlerimizle görmeyi, yorumlamayı, yaratıcı tavrı ve eleştirel estetik bakışı geliştirmeyi amaçlıyor.

ders BELGELİĞİ çalışma alanı, fotoğraf: Savaş Kayhan

ders BELGELİĞİ, 2016 yılında Çek Cumhuriyeti – Jan Evangelista Purkyne Üniversitesi’nde ilk yurtdışı sergisini açarak öğrenci ve mezunların çalışmalarını uluslararası bir boyuta taşıdı. Bu yıl (2019), yine aynı üniversitede bir önceki sergiden farklı olarak, arşivden seçilen çalışmalar yerine, kağıt üzerine yapılmış, özgün çalışmaların yer aldığı “Kağıt İşler” isimli ikinci sergini açtı. Almanya’nın Giessen şehrindeki Justus Liebig Üniversitesi’nde ise Mayıs-Haziran döneminde eğitimsel paylaşımı amaçlayan, atölyenin çalışma sistemini yansıtan, farklı konularda üretilen desen çalışmalarının yer aldığı bir sergi açılacak. Öğrencilerin kendilerini uluslararası alanda da ifade etme imkanı bulması, bu alanda çalışan öğrenci ve mezunlara yeni ufuklar açıyor ve ders BELGELİĞİ’nin kapsama alanını genişletiyor.

ders BELGELİĞİ, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı bünyesinde, 1998 yılından beri, H. Avni Öztopçu atölyesinde öğrenciler tarafından sürdürülen, eğitim sürecini belgeleme amaçlı çalışmalar yürütüyor. Bu sürecin belgelerini her yıl bölüm içinde açılan Belgelik Sergileri ve 2005 yılından beri diğer eğitim kurumlarında açılan sergiler ile izleyicilere açıyor. Çeşitli kollara ayrılan çalışma gruplarıyla doğa, müzik, felsefe ve edebiyat gibi farklı alanların resimle ilişkisini araştırarak sanat eğitimini desteklemeyi amaçlıyor. Bu kollardan Belgelik Ağaçları tohum topluyor, fidan yetiştiriyor ve çevreye duyarlılığı arttıracak çalışmalar yapıyor. Müzik Belgeliği müzik-resim ilişkisini araştırıyor ve müzik denemeleri yapıyor. Felsefe Belgeliği de sanat ve felsefe üzerine çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmaların kapsamının genişletilerek sürdürüleceği ve eğitim süreçlerinin belgelerinin sergileneceği bir eğitim müzesi oluşturmayı hedefliyor.

Sergide Çalışmaları Yer Alan Öğrenci ve Mezunlar 

Aslıhan Mumcu
Ayşe Tuğba Durmuşlar
Bahar Coşkun
Çetin Yılmaz
Esra Şimşek
Hamide Aydın
Hasan Mert Öz
Hüseyin Aksoy
Kader Uğur
Özge Yılmaz
Selin Yağmur Sönmez & Tzu Yu Lin
Sinan Orakçı
Şükrü Başkurt
Zehra Üğüten
Zekeriya Ezelhan

Proje Sürecine Katılan Öğrenci ve Mezunlar 

Aras Yazıcı
Aslıhan Mumcu
Bahar Coşkun
Chou Fang
Çetin Yılmaz
Esra Şimşek
Hamide Aydın
Hasan Mert Öz
Ho, Pin-Yi
Hüseyin Aksoy
Kader Uğur
Lai, Yi-Ching
Melis Vatan
Merve Çifcibaşı
Mina Yaşar
Miss Muscle Muscle
Okay Özkan
Özge Yılmaz
Selin Yağmur Sönmez
Senem Akyüz
Sinan Orakçı
Şükrü Başkurt
Tuba Durmuşlar
Tzu Yu Lin
Yağız Seis
Zehra Üğüten
Zekeriya Ezelhan

Proje Yürütücüleri 

Selin Yağmur Sönmez
Tzu Yu Lin


Grafik Tasarım 

Aras Yazıcı
Bekir Bolat

Metin ve Düzenleme: Selin Yağmur Sönmez

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günleme © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.