İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Düşünceler Mekanları Şüphesiz Ki Aşar

5 Ekim 2018 tarihinde Sanat Enstitüsü ekibiyle yapılan “Onmetrekare” sergi söyleşisi.

Aras Yazıcı, Aslıhan Mumcu, Selin Yağmur Sönmez; bölümümüzün farklı zamanlarda mezun olmuş ancak okuldaki arkadaşlıkları kesintiye uğramamış üç güzel siması. Onları güzel bulmamın nedeni; zihinlerinin berraklığı, sorgulayıcı bir zihin yapısına sahip olmaları ve optimist doğaları. Bu arkadaşlar, yaşamın doğasının farkında olmakla birlikte, kendilerinin de, hayat içinde bir yerleri ve kıymetleri olduğunun bilincindeler. Bu bilme hali, onları bıkkın ve güçsüz yapmıyor. Aksine, şikayet etmek yerine üretiyorlar. Eylemlilikleri ile fark yaratacaklarına inanıyorlar. Bu inancın üzerinden yürüyorlar. Toplumdaki yaygın yabancılaşmaya karşı onlar; bu yabancılaşmanın dışına çıkmaya  ve bu durumu aşmaya çalışıyorlar.

Arkadaşlarımız, kolektif yaşama ve üretme alışkanlığına sahipler ve bunu iyi de yürütüyorlar. Bu güzel arkadaşlarımızın “Sanat Enstitüsü” adını verdikleri 14 metrekarelik alana sahip bir atölyeleri var. Aşağıda paylaştığımız söyleşiyi dinlediğinizde, sergilerinin konseptinin neden “Onmetrekare” olduğunu anlayacak ve onların Sanat Enstitüsü fikrini öğreneceksiniz. Serginin ismi, sergi alanı ve onların üretim alanlarına verdikleri ad olan Sanat Enstitüsü ismi, birbirleriyle bağlantılı. Çevrelerinde olan bitenin farkındalar. Bu farkındalık, onları sıkı bir eleştiriye götürüyor. Ancak eleştirirken, problemin parçası olmamak için bir öneriyle geliyorlar. Hayata karşı bir iddiaları var. Düzenin dayatmaları umurlarında değil. Protest doğaları, bu doğaya uygun duruşları ve uygun yaşamları, alkışı hak ediyor.

Bir de, bu arkadaşlarımız, “ders BELGELİĞİ”nin kıymetli mezunları. Çoğu alışkanlıklarını, ders BELGELİĞİ’nde kazandılar. Bu fikirlerin ilk nüvelerini burada edindiler. Bize düşen gurur ise, ders BELGELİĞİ’nin atölye alanı dışında, öğrencileri yoluyla üretimlerine devam ediyor olması.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günleme © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.