İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

H. Avni Öztopçu “85-22”

Küratörlüğünü Mine Gülener’in üstelendiği, Sanatçı H. Avni Öztopçu’nun 85-22 adlı kişisel sergisi 6 Aralık 2022 tarihinde izleyicileriyle buluştu.H. Avni Öztopçu’nun resimlerinde bütünlük önemli bir yer tutuyor, düşünsel boyutta olduğu gibi duyusal boyutta da görsel elamanları ilişkilendirerek bir bütün içerisinde düzenlemeye yönelik bir algı geliştirmemize olanak tanıyor. İki boyutlu resim düzlemi ile sınırlandırılmış yüzey üzerinde, görsel unsurların uzamsal dağılımı algısal bir etki oluşturuyor. Sanatçı, algının biline zemininde yarattığı etki ile izleyicinin duyarlılık düzeyini provoke ederek duyusal algının kapılarını aralıyor. Yaptığımız analizde bu ayrıştırmanın bir bölümünü, biçim üzerinden dışsal etkileri göz önünde bulundurarak, bir kısmını da duyumlar üzerinden içsel tepkilerle yapmamıza vesile oluyor.

İnsan için en temel olan “zaman ve mekan” kavramları da resimlerinde en temel sorunsallar olarak ele aldığı kavramlar.

1985 yılından itibaren “mekan ve zaman” ilişkisini düşünsel bir kaygıyla ele alan sanatçı, çoklu görme pratikleri geliştirerek analitik bir yaklaşım sergiliyor. H. Avni Öztopçu, sadece nesnenin, mekana aidiyetiyle değil aynı zamanda nesnenin zamana aidiyeti ile de ilgileniyor.

Nesnenin zaman-mekan ilişkisi içinde sorgulanmasında; sanatçının amacı ne sadece elimizden kayıp giden zamana karşı dondurulmuş bir anı belgelemek, ne de zaman ile birlikte var olan bir anı yakalayarak, sonsuz kılmak.aynı zamanda Öztopçu’nun 1985 yılından günümüze kadar ki çalışmaların yer aldığı bu sergide; karanlık olarak nitelediği siyah, aydınlık olarak nitelediği beyaz renk ile açık-koyunun geriliminden yararlanıp oluşturduğu kontrast işleri, ritmik tekrar öğeleri, renk ve motifleri, yatay-dikey düzlemlerin ve renklerin birbiri ile olan kontrastı, boşluk-doluluk ve haritalar gibi öne çıkan öğeleri görmek de mümkün.

İzleyicinin değişimi ve süreklilikleri de gözlemleyeceği, kavramsal olarak çıkarımlar yapacağı bu geniş ve kapsamlı sergi görülmeye değer.

Sergi 4 ocak 2022 tarihine kadar görülebilir.

Sergi Alan Yeri: Caddebostan, Bağdat Cad. Haldun Taner Sok. No:11, 34728 Kadıköy/İstanbul

Haber Metni: İlayda Çakır, Semra Güler

Düzenleyen: Elif  Yılmaz

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günleme © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.