İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Mekan Ruhuna Yolculuk”

Halka Sanat Projesi’nin ev sahipliği yaptığı ‘Mekan Ruhuna Yolculuk’ sergisi 8 Eylül Pazar günü izleyicileriyle buluştu. Küratörlüğünü Bahar Güneş ve Öykü Demirci’nin üstlendiği sergide 2013 mezunlarından İhsan Oturmak’ın eserleri de yer alıyor.

Toplamda 7 sanatçıdan oluşan bu sergide resim, fotoğraf, yerleştirme ve heykel alanlarından eserler bulunuyor.

‘Mekan Ruhuna Yolculuk’ sergisi genel çerçevede; gezi yazarı olan Lawrence Durrell’ın, mekan olmadan kültürün olmadığı tanımından yola çıkarak, hayatlarının belirli dönemlerinde farklı coğrafyalarda yaşamış olan sanatçıların eserlerinde mekanın sanatlarını nasıl etkilediği sorusuna yanıt arıyor.

Serginin küratörlerinden Bahar Güneş, konu başlığıyla ilgili şunları söylüyor: “Biz mekânı coğrafya genelindeki yeriyle ele aldık. Durrell ‘İnsan peyzajın ifadesidir.’ der. Metinde yolculuk kavramı ayrıştırıcı öğe. Aslında tamamen yaratıcı ve üreten insanlar üzerinden, yaratıcı insan bir yere giderse peyzaj değerleri çalışmalarına nasıl yansır sorusuna cevap aradık.”

Öykü Demirci ise Kadıköy’ün bu öyküdeki yerine dair şu paylaşımda bulundu: “Biz ilk olarak buraya geldiğimizde sanatsal oluşum ya da sanatsal bir ortam azdı. Halka’yı kurgularken özellikle Kadıköy’de bilinçli olarak yer seçimini yaptık. Kadıköy’ün de buna ihtiyacı varmış gibi hissettik. Fakat artık tek değiliz, birçok sanat oluşumları sanat insiyatifleri sanat mekânları artık çok ulaşılabilir. Yeldeğirmeni bu konuda çok hareketli oldu. Orada da birçok galeri ve alternatif sanat oluşumları var.”

‘Mekan Ruhuna Yolculuk’ sergisi, 6 Ekim’e kadar Halka Sanat’ta görülebilir.

Sergi Alanı Yeri: Caferağa Mahallesi Dr. Esat Işık Caddesi Ruşenağa Sokak No:8 Moda, 34710 Kadıköy
Metin: Dilek Tekeci
Düzenleme: Sümeyye Çalışkan

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günleme © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.