İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hasan Aktaş’ın Sanatsal Projesi: Gezgin Ressamlar

Hasan Aktaş’ın hayata geçirdiği ve aralarında Serdar Oruç, Aras Yazıcı, Hüseyin Aksoy ve Sinan Orakçı’nın bulunduğu Gezgin Ressamlar Projesi kapsamında açılacak olan karma serginin hazırlıklarına başlandı.

DSC_0090
Fotoğraf: Aras Yazıcı

Sergi, 11 Aralık – 24 Aralık tarihleri arasında Bağımsız Sanat Vakfı’nda izlenebilir.

30 Kasım 2017 tarihinde sabahın ilk ışıklarında Bolu’ya doğru yola koyulan gezgin ressamlar, 4 gün boyunca Bolu’nun Ericek köyünde beyaz bir köy evinde kaldılar ve doğada resim yaptılar. Tüm süreç, Serhat Kılıçbay ve Cevdet Con tarafından kısa bir belgesel hazırlamak için filme alındı. 4 günün sonunda yaptıkları resimleri köy halkına sergileyen ressamlar, 11 Aralık 2017 tarihinde Eminönü’ndeki Bağımsız Sanat Vakfı’nda karma bir resim sergisi gerçekleştirecek ve bu sergide Ericek köyünde yapılan resimlerin yanı sıra gezgin ressamların doğada resim yapma süreçlerini ele alan, Serhat Kılıçbay ve Hasan Aktaş yönetiminde yapılan kısa bir belgesel film gösterilecek.

DSC_0186
Fotoğraf: Aras Yazıcı

Serdar Oruç yaşadığı 4 günü şu şekilde özetliyor: “Saat sabahın dört buçuğuydu. Birkaç saatlik uykudan sonra gelen telefonla uyandım. Sırt çantama sığdırdığım eşyalarımı yüklenip, uykusuzluğun etkisinde karmaşık duygularla kendimi sokağa attım. Sokağın başında beni siyah bir minibüs beklemekteydi… O siyah minibüs bizi içinde bulunduğumuz sıkışık ve karmaşık hayattan koparıp şehirden soyutlayacak, soyut bir resmin elemanları haline getirecek bir zaman makinesiydi aslında. Tüm ekip, evlerinin önünden makineye alınmış ve yolculuk başlamıştı. O siyah kutunun içinde hayat tüm karmaşasıyla dilsiz ve hızla gözlerimizin önünden akıp geçerken, hepimizde durgun bir ağırlık vardı. O makineye İstanbul’un memurları olarak binmiş ve kendimiz olarak inecektik. Saatler ilerlemiş, binalar azalmış ve ağaçlar çoğalmıştı. Artık hayat akıp geçmiyor, aksine orada karşımızda tüm kuşatıcılığıyla bize bir gezegenin üzerinde olduğumuzu hissettiriyordu. Aslında yolculuğun asıl meselesi de buydu: Bu gezegenin çocukları olarak şu güne kadar yapıp ettiklerimizle nasıl hesaplaşacaktık?”

Sergide gösterilecek kısa belgeselin yayınlanan fragmanı

 

 

Metin ve Görsel
Aras Yazıcı

 

Kaynak

Fragman: Gezgin Ressamlar

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günleme © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.