İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

dB Mezunu Zeliha Kılıçoğlu “Belgelik Ağaçları”

 

2014-2017 dönemleri, ders BELGELİĞİ öğrencisi Zeliha KILIÇOĞLU, BELGELİK Ağaçları’nı, 2 yıldır görev yaptığı Bitlis Benekli Köyü Ortaokulu’nda da devam ettiriyor.

Zeliha KILIÇOĞLU, öğrencileri ile yaptığı çalışmayı şu sözlerle ifade ediyor;

“10-14 yaş arası ile çalışıyoruz. Biz burada zor bir iklimde yaşıyoruz. O yüzden fidan üretimi bizler için gerçekten biraz sıkıntılı bir süreç oldu ama az da olsa bir sonuç aldık. Tüm kademedeki öğrencilerle ortak bir şekilde hareket ettik. Herkes kendisine 3 ceviz çimlendirmeye çalıştı. Bunu yapmakta ki amacım, öğrencilerin kendilerine ait yakından takiplerini, ilgilerini ve emeklerini vermeleri gerektiren bir süreç oluşturmaktı. Bunu, ‘Her öğrenci kendi için bir fidan yetiştirebilirse ve o fidanları bulunduğumuz köye dikersek, bunu da her yıl devam ettirebilirsek doğaya karşı olan görevimizi yerine getirmiş oluruz.’ diye düşünerek gerçekleştirmek istedim.

Bu yıl, tüm öğrencilerle birlikte aynı zamanda Fen Bilimleri öğretmenimiz ile de ortak hareket ettik. Şu an 132 öğrencili okulumuzda henüz 20 fidanımız var. Tekrar bir deneme alanı içine girip, daha farklı yollardan fidan üretimini arttırıp, okul için düzenli ve kalıcı bir hale getirmek istiyoruz.”

Toprakla buluşturulan tohumların yeşerme süreci devam ederken mezunumuz bu etkinliğinde doğayı sevmeyi ve korumayı da sürecin bir parçası haline getiriyor.

BELGELİK Ağaçları ilkesini devam ettirerek, hem öğrencilere hem de doğaya bulunmuş olduğu güzel katkıları için ve bu çalışmasını bizlerle paylaştığı için Zeliha KILIÇOĞLU’na çok teşekkür ederiz.

 

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günleme © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.