İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

dB Mezunu Doğa Ünyaylar “Gizil Bir Empati” Sergisi’nde

Kasa Galeri’nin düzenlemiş olduğu Gizil Bir Empati adlı sergide Doğa ÜNYAYLAR’ın eseri de yerini aldı.

Küratörlüğünü M. Cevahir Akbaş’ın üstlendiği “Gizil Bir Empati” sergisi hayvanlarla kurulan iletişimlerin kanıksanmış yönleri yanında görünmeyen, sezilmeyen taraflarının altını çizer. İnsanın aynı sekansta toplumun çeşitli kesimleri ile kurduğu diyaloglar ile birlikte bu serginin önemi hayvanlar ile kurulan iletişim, canlılar ile karşılıklı geliştirilen empati kavramıdır. Evcil ya da vahşi hayvanlar olarak ayrılmadan, insanlığın tüm hayvanlar ile geliştirdiği empatik iletişim bu sergide çarpıcı biçimde ele alınır. İnsan ve hayvanların gizil biçimde kurduğu dostluk ilişkisi, kendiliğinden gelişen yoldaşlık, arkadaşlık bağları disiplinler arası pratiklerde üreten sanatçıların eserleri ile görünür kılınır.

ders BELGELİĞİ öğrencilerinden Doğa ÜNYAYLAR’ın, “Havadan, Sudan, Yerden” adlı eseri de bu sergide yerini almıştır.

“HAVADAN, SUDAN, YERDEN”

Doğa Ünyaylar, ses ve görsel medyumu bir araya getirerek oluşturduğu eserde üç farklı katmanda yaşayan hayvanların dünyasını gizli bir empatiyle hissetmemizi amaçlamıştır.

15 saniyelik kısımlarla “Havadan, Sudan, Yerden”  oluşan seslerin, spektrogram analizini kömür kalem ile çizmiştir. Bir yandan sesi dinleyip bir yandan da analizde sesin içindeki katmanları görebiliyoruz. Hava görsel olarak rüzgârı anımsatıyor, su da ki kısımda ise dalgaları ve balina sesini işitiyor aynı zamanda görüyoruz. Yer ise daha katı; çakıl taşları, kumları, çalıların arasından yürüyen canlıları çağrıştırıyor.

Doğa Ünyaylar’ın yaptığı ses ve çizdiği spektrogram analizini 08.11.2022  / 23.12.2022 tarihleri arasında Kasa Galeri ‘de görebilirsiniz.

Haber Metni : Elif YILMAZ, Emine YÜKSEL

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günleme © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.