İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aslıhan Mumcu “Kovan Projesi…”

Mezunlarımızdan Aslıhan Mumcu, kendi şehrinde hem üretmeye ve öğretmeye devam ediyor, hem de  şartları çerçevesinde sanatsal üretimlerini sürdürüyor.

Aslıhan, çalışma arkadaşı Beyza Durhan ile birlikte yürüttüğü Kovan projesi, temelini sanatçıların kendisinden alıyor. O yüzden özde, Şırnak ve Tekirdağ’ın hem farklılığı ve benzerliği hem de coğrafi sorunlar, ekolojik kaygılar bir arada bulunuyor. Özgürce üretmek ve yaşam döngüsünü var olduğu gibi gerçekleştirmek istiyorlar. Projenin sonunda ortaya çıkan üretimi de şehir şehir gezdirip, yalnızlaşmamayı hedefliyorlar. Çünkü başka kentlerde başka ilhamlarla birbirimize doğru gelebiliriz.

Tüm bu düşüncelerle hazırladıkları proje ile, bir metafor olarak kovan ile demokrasiyi, toplumsal düzenleri tekrar ele almak isteniyor ve direkt söylemek yerine üreterek, yaparak göstermek hedefleniyor. Aslıhan ve arkadaşı Beyza tarafından tasarlanan heykeller, daha sonra coğrafya değiştirecek ve vardıkları şehirdeki arı kovanlarında başka bir üretim sürecine girecekler. Katılımcısı ve üreticisi arı kolonileri sayesinde epey fazla olacak.

Üretimlerin ardından gerçekleşecek gezici sergi, Şırnak’ta başlayıp Mardin, Ankara, İstanbul’u kapsayan ve Tekirdağ’da sonlanarak izleyicinin 5 farklı şehirde ve sanatçılarla her şehirde 5 gün boyunca sergi mekanlarında vakit geçirebileceği açık bir deneyim alanı yaratmayı hedefliyor.

Aslıhan Mumcu, Marmara Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği bölümünden ve Namık Kemal Üniversitesi Resim bölümü yüksek lisans programından mezun oldu. H. Avni Öztopcu atölyesinde kurulmuş olan ders BELGELİĞİ çalışma grubunda sanat eğitimi, doğa ve felsefe alanlarında gönüllü faaliyetler sürdürüyor. Tekirdağ’da bulunan Yeşil Akademi ismindeki atölyesinde farklı yaş gruplarıyla ekoloji ve sanat eğitimi üzerine çalışıyor. 2013 yılında gönüllü faaliyetlerle başlayan doğayla yakın temasını bağımsız sanat üretimlerimle birlikte sürdürüyor.

Kendisini tebrik ediyor ve projelerinde başarılar diliyoruz…

Mart – Nisan 2023
ŞIRNAK, TEKİRDAĞ
CultureCIVIC Tarafından Desteklenen Gezici Sergi: ŞIRNAK, MARDİN, ANKARA, İSTANBUL, TEKİRDAĞ

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günleme © 2019 Tüm Hakları Saklıdır.